Juureravi – mida see endast kujutab?
Hammas koosneb kroonist ja juurest. Kroon jääb igeme peale ja paistab välja ning juur on peidus igeme sees. Juured kinnitavad hamba lõualuu külge. Hamba sees on pulp ehk närvkude, mis toidab hammast. Kui hammas on põletikus, tunnetab hambapulp külma ja kuuma temperatuuri valuna. Ebamugavuste likvideerimiseks tehakse hambale juureravi – vaatame lähemalt, mida see endast kujutab.
Miks ja kuidas juureravi tehakse?
Juureravi ehk endotontika on hambaravi protseduur, mida kasutatakse hamba keskel asuva infektsiooni raviks. Juureravi on vajalik patsientidel, kelle röntgenpilt näitab hamba sisemuse kahjustust bakteriaalse infektsiooni tagajärjel. Selle tagajärjel hakkab hammas surema ning võimaldab bakteritel paljuneda ja levida. Seetõttu on söömine valulik ning hammas tundlik temperatuuri muutustele. Juurekanali ravi viiakse läbi kolme etapina ning selleks kulub üks kuni kolm raviseanssi.
1. Juurekanali puhastamine
Esmalt puhastatakse juurekanal. Hambaarst teeb väikese augu hamba pinnale ning eemaldab kõik põletikulise ja surnud pulbikoe väikeste tükkidena.
2. Juurekanali täitmine
Järgmiseks sammuks on õõnes ala puhastamine ja desinfitseerimine. Seejärel täidetakse hammas kummitaolise materjaliga ning kasutatakse kanalite täielikuks tihendamiseks näiteks liimtsementi. Pärast juureravi on hammas surnud ja valu enam ei tunne, kuna hambapulp on eemaldatud ja põletik likvideeritud.
3. Kaitse lisamine
Hammas on peale juureravi habras. Hammas peab saama tuge sidemest, mis on kinnitatud luu külge. Selline asendus on mõneks ajaks piisav, kuid aja möödudes hammas muutub ikkagi õrnemaks ning selle kaitseks on kroon või täidis.
Enne krooni või täidise lisamist ei tohi patsient ravitud hambaga närida ega hammustada. Peale krooni või täidise lisamist on hammas sama tugev kui varem.
Ravi võtab sageli aega ühe raviseansi jagu, kuid on olukordi, kus ilmneb kõverjoonelisi kanaleid või suuri põletikke, mille ravimine võtab kauem aega.
Green Dentali hambaarstid aitavad diagnoosida hambatundlikkuse põhjused ning tuvastada, kas hammas vajab juureravi või mitte.
Juureravi ennetamine
Erinevate hammaste haiguste ennetamiseks soovitavad hambaarstid:
- harja hambaid hommikuti ja õhtuti;
- kasuta fluoriidi sisaldavat hambapastat;
- kasuta pehmet hambaharja ja vaheta seda regulaarselt;
- külasta hambaarsti regulaarselt (vähemalt kord aastas);
- kasuta hambaniiti;
- väldi suhkrurikkaid jooke ja sööke ning toitu tasakaalukalt.
Juureravi ja teiste hambaraviteenuste kohta informatsiooni saamiseks võtke meiega ühendust siin. Aega on võimalik broneerida siin.