Tasuta hambaravi – mis võimalusi Green Dental pakub?
Green Dental on Eesti Haigekassa lepingupartner laste hambaravis, täieskasvanute hambaravis (k.a rasedate hambaravis), laste hambaravis, puuetega inimeste hambaravis, täiskasvanute hambaravis, vältimatus hambaravis ning proteesihüvitises. See tähendab seda, et haigekassa tasub eelnevalt loetletud patsientide hambaravi eest kas osaliselt või täielikult.
Täiskasvanute vältimatu hambaravi
Täiskasvanud inimesel on õigus saada tasuta vältimatut hambaravi, sõltumata sellest, kas neil on kehtiv ravikindlustus või mitte. Tasuta hambaravi osutatakse sellisel juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse. Vältimatut abi osutatakse näiteks erakorraliste seisundite korral, mis vajavad kohest hamba väljatõmbamist või mädanikukolde avamist. Seda otsustab hambaarst, kas tegemist on vältimatu abi vajadusega või mitte.
Hambaravi hüvitis täiskasvanutele
Täiskasvanud ravikindlustatud inimesed saavad kasutada aastas 40 eurot aastas, millest on omaosalus 50%. Näiteks, kui täiskasvanu hambaravi arve on näiteks 50 eurot, siis tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 25 eurot ja teise 50% hüvitab haigekassa. Kui külastad sama aasta jooksul veel Eesti Haigekassa lepingupartnerist hambaarsti, hüvitab haigekassa Teie raviarvest lisaks eelnevale veel 15 eurot, kuna hüvitise piirmäär on ühes aastas 40 eurot.
Haigekassa hüvitab 85 eurot, millest omaosalus on 15% järgnevatel juhtudel, kui tegu on
- töövõimetus- või vanaduspensionäriga;
- üle 63-aastase ravikindlustatud isikuga;
- osalise või puuduva töövõimega inimesega;
- rasedaga (vajalik rasedust tõendav ravidokument);
- alla 1-aastase lapse emaga;
Kui eelnevalt loetletud nimekirjas oleva patsiendi raviarve on näiteks 100 eurot, siis tuleb ise tasuda 15 eurot ning haigekassa hüvitab raviarvest 85 eurot. Samal kalendriaastal haigekassa enam patsiendi eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk juhul kui külastate uuesti samal aastal hambaarsti, siis järgmisel korral tuleb tasuda täies ulatuses raviarve ise. Näiteks, kui aga patsiendi hambaravi arve on näiteks 60 eurot, siis tuleb tasuda ise sellest 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Kuna esimesel korral hüvitas haigekassa 51 eurot, aga hüvitist saab ühes aastas kuni 85 eurot, siis hüvitab haigekassa ka samal aastal järgmise raviarve eest kuni 34 eurot. Juhul, kui hüvitis on patsiendil täielikult kasutatud, siis järgnevad raviprotseduurid on vastavalt kliiniku hinnakirjale!
Proteesihüvitis
Proteesihüvitist on õigus saada ravikindlustatud:
- töövõimetuspensionäridel;
- vanaduspensionäridel;
- osalise või puuduva töövõimega inimestel;
- üle 63-aastastel inimestel.
Kui inimene pole varem hambaproteese valmistatud, hakatakse kolmeaastast limiidiperioodi arvestama päevast, millal proteesid valmis said. Uuesti tekib proteesihüvitise taotlemise õigus, kui sellest kuupäevast on möödunud kolm aastat ning patsient pöördub proteeside parandamiseks või uute tellimiseks hambaarsti juurde. Näiteks, kuipatsient sai esimesed hambaproteesid hinnaga 200 eurot, mis valmisid 7. aprillil 2019. Kasutamata jäi 60 eurot, mida patsient saab kasutada kuni 7. aprillini 2022. Hüvitisest kasutamata jäänud osa järgmisse perioodi edasi ei kandu.
Tasuta hambaravi lastele ja noortele
Alla 19-aastastele ravikindlustatutele võimaldab haigekassa tasuta hambaravi ainult haigekassa lepingupartnerite juures Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelus nimetatud teenustele. Pärast isiku 19-aastaseks saamist osutatakse tasuta hambaravi ühe aasta jooksul ainult juhul, kui ravivajadus ilmnes isiku viimase visiidi ajal enne 19-aastaseks saamist. Tasuta teenust saab sama hambaraviteenuse osutaja juures, kus ravivajadus tutvustati.
Tasuta laste ja noorte ortodontia
Haigekassa tasub ka lastele osutatud ortodontiateenuste (sh breketid) eest, kuid ainult teatud juhtudel. Seda tehakse järgmiste diagnooside korral.
- Prognaatne hambumus sagitaalse lahiga 9 mm ja enam (ülemised esihambad on alumistest esihammastest rohkem kui 9mm eespool).
- Alumine lõualuu on ülemisest eespool (progeenne hambumus).
- Esimeste hammaste kontakt puudub ja kokku puutuvad ainult tagumised purihambad (lahihambumus, kui kontaktis on ainult molaarid).
- Kui õigel ajal pole lõikunud eesmine lõikehammas või silmahammas (peetunud jäävintsisiivid või kaniinid).
- Kui ühel lõualuu poolel pole moodustunud rohkem kui üks jäävhammas (kui puudub intsisiiv, kaniin või rohkem kui üks hammas lõualuu kummalgi poolel).
- Huule- ja suulaelõhe ning teised näo-lõualuusüsteemi kaasasündinud väärarengud.
- Hambumusanomaalia raske või keskmise raskusastmega obstruktiivse uneapnoe korral, juhul kui adenotonsillektoomia ja positiivne õhurõhuravi (CPAP) on osutunud ebaefektiivseks.
- Sügav traumeeriv hambumus, mille korral alumised lõikehambad on otseses kontaktis limaskestaga.
- Külgmine risthambumus kolme ja enama hamba ulatuses lõualuu ühel poolel, mille korral on oluliselt häiritud näo sümmeetria ning lõualuude areng ja kasv.
Soovitame kontrollida oma hambaid vähemalt kord aastas, et vältida tõsiste hambamurede tekkimist. Juba tekkinud probleemide või lisaküsimuste korral broneeri aeg siin!